ŽIVOTOPIS S FOTKOU ALEBO BEZ?

Mnoho uchádzačov o prácu nechce vložiť fotografiu do svojho životopisu. Treba si však uvedomiť, že naše fotografie si personalisti môžu nájsť na sociálnych sieťach, či cez google. Je teda vhodné vložiť fotografiu do životopisu?

Na túto otázku sa odpovede v rôznych krajinách líšia. V niektorých krajinách je dokonca zakázane pýtať fotografiu od uchádzača z dôvodu diskriminácie pohlavia, rasy, veku, hmotnosti alebo osobného štýlu.

„Americká komisia pre rovnaké pracovné príležitosti (EEOC) radí zamestnávateľom, aby nežiadali o fotografiu uchádzača o zamestnanie. Výnimkou môžu byť profesie ako modeling, herectvo a rôzne castingy.“

Na otázku, či do svojho životopisu zahrnúť fotografiu, neexistuje správna odpoveď, hoci väčšina uchádzačov o zamestnanie považuje vloženie fotografie za zlý nápad. Treba si však uvedomiť, že fotografia môže zvýšiť šance pozvania uchádzača na pohovor. Ak už vložíme fotografiu do životopisu, musíme vedieť, akú!

Akú fotografiu vložiť do životopisu?

To je otázka, na ktorú mnoho uchádzačov nepozná odpoveď a vložia akúkoľvek fotografiu, ktorá sa im zdá vhodná. Netreba zabúdať, že nevkladáme najkrajšiu fotografiu, ale najvhodnejšiu.

Selfie z domáceho prostredia nie je najvhodnejšou fotografiou. Ak sa uchádzam o serióznu pozíciu, napr. v banke, tak selfie Vás môže o túto pozíciu práve pripraviť.

 

Nevhodná fotografia do životopisu.
zdroj: freepig.com

Vystrihnutá fotka sa tiež často zobrazuje v životopisoch. Ide o skupinovú fotku (ktorú tiež nepridávame do životopisu), z ktorej sa vystrihnete a vystrihnutý obrázok vložíte do životopisu. Toto nerobte! Tiež to nie je vhodný formát fotografie.

Tak akú fotku vložiť do životopisu? Ide o klasickú fotografiu, ktorá by mala byť z ateliéru. Vyfotiť sa v ateliéri nestojí veľa peňazí, ani času. Na fotografii by ste mali mať neutrálny výraz. Fotka môže mať jemný profesionálny retuš, no nepoužívajte žiadne filtre, ani doplnky k fotke.

Predstavte si, že by tá fotografia mohla ísť na občiansky preukaz, či pas. Ak však takú fotku nemáte, nepridávajte radšej žiadnu, ako by ste mali vložiť nevhodnú fotografiu. No nezabudnite, fotka môže zvýšiť šance pozvania na pohovor, tak investujte do svojej profesionálnej fotky.

 

Ukážka vhodnej fotografie
saschen.de

Výnimky

Vo fotografiách môžu byť aj výnimky. Ide o kreatívne povolania – umenie, kultúra, grafika. Tu sa vyžaduje a predpokladá, že uchádzač nebude konzervatívny a so svojou fotografiou sa tak trochu „vyhrá“.

 

Kreatívny životopis s kreatívnou fotografiou.
zdroj: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *