Work and Travel v USA s Kikou

Obdobie leta znamená pre študentov najmä obdobie voľného času a oddychu. Zároveň mnohí z nich sa rozhodnú stráviť tento čas v práci, na brigádach alebo na stáži.  V posledných rokoch mladí ľudia javia záujem nielen o možnosti letného zárobku v rámci našej krajiny, ale v mnohých prípadoch cestujú aj niekoľko sto či tisíc kilometrov za pracovným dobrodružstvom do zahraničia. Pracovnú možnosť v zahraničí využila aj Kika, ktorá sa s nami podelí o jej skúsenosti počas jej Work and Travel v USA.

Kika, čo bolo tvojím prvotným impulzom, na základe ktorého si sa začala vo vyššej miere zaujímať o program Work and Travel?

Ja som sa o tomto programe dozvedela v prvom ročníku na vysokej škole od môjho spolužiaka, ktorý si už vtedy vybavoval prácu v USA prostredníctvom agentúry. Nakoniec som sa na program Work and Travel nechala presvedčiť a o pár dní na to som už mala úvodný pohovor s agentúrou v Bratislave.

Čo všetko bolo potrebné vybaviť a absolvovať pred samotným odcestovaním do zahraničia? Prípadne, aké sú počiatočné výdavky?

Ako prvé som absolvovala úvodný pohovor s pracovníčkou agentúry, ktorého cieľom bolo hlavne zistiť moju úroveň angličtiny. Následne agentúra pozvala zástupcov rezortov a hotelov z USA, ktorí prišli do Bratislavy a my sme s nimi absolvovali pohovory. Fungovalo to tak, že som si vybrala tri rezorty/hotely, ktoré ma najviac zaujali a k nim som potom išla na pohovor. Po úspešnom pohovore a získaní práce sa začalo množstvo vybavovania a papierovačiek ohľadom sponzora, lekárskych potvrdení, poistenia, víz a podobne. Moje počiatočné výdavky boli asi 800 €, ktoré zahŕňali aj letenku do USA.

Letenky si si zabezpečila sama alebo ti ich sprostredkovala agentúra? Cestovala si na tento program sama alebo s niekým známym?

Letenky mi zabezpečila agentúra, ja som s ňou komunikovala hlavne ohľadom termínu odletu a príletu. Síce som na začiatku spomínala kamaráta, vďaka ktorému som sa na tento program vôbec dala, on nakoniec musel cestu do USA zrušiť, nakoľko nespravil skúšky a teda nemohol v stanovenom termíne odletieť. Do Ameriky som teda nakoniec cestovala sama, ale prostredníctvom FB skupiny som sa spojila s pár Slovákmi a Čechmi, ktorí išli do toho istého rezortu ako ja.

Aké boli prvé dojmy po prílete do USA? Aké ďalšie kroky si musela podniknúť?

Hneď ako sme do USA prileteli sme mali menšiu nepríjemnosť, keď sme skoro zmeškali autobus, ktorý nás mal odviesť do rezortu, ale našťastie všetko nakoniec dobre dopadlo. V rezorte nás veľmi milo privítali a pomohli nám na úrade vybaviť všetky potrebné papiere na prácu v USA, ako aj založiť si účet v banke a podobne. 

Pomohla ti s výberom práce agentúra ešte pred odletom na pobyt alebo si si prácu hľadala individuálne, prípadne až na mieste?

Ako som už spomínala, agentúra nám sprostredkovala osobné pohovory, ktoré sme následne absolvovali, čiže do USA som išla s tým, že viem čo a kde budem robiť. 

Aká bola tvoja práca? Mohla by si ju porovnať s podobnou pracovnou pozíciou na Slovensku?

V Amerike som pracovala ako chyžná, čiže mojou prácou bolo upratovanie hotelových izieb, prípadne chatiek pri jazere alebo golfových domčekov. Nakoľko to bol veľký rezort a niektoré chatky mali kapacitu až 25 osôb, pracovali sme často v skupinkách a mala som tak možnosť stráviť dni s Američanmi a viac spoznať ich spôsob života.

V tomto programe je s prácou spojené aj cestovanie. Aké miesta si počas pobytu v USA navštívila a aké zaujímavosti si videla?

Rezort, v ktorom som bola, sa nachádza v Minnesote a musím povedať, že tam mali super prístup k nám, zahraničným brigádnikom, a snažili sa nám organizovať rôzne výlety, aby sme aj v okolí rezortu mohli vidieť nejaké zaujímavé miesta. Zaujímavý bol napríklad výlet do vedľajšieho mesta, kde sa konali pouličné trhy a boli tam napríklad aj preteky korytnačiek. A čo sa týka cestovania do takých zaujímavejších miest, ešte počas práce sme si spravili výlet do Chicaga, kde sme strávili asi tri dni. A potom po ukončení práce sme si s kamarátmi požičali auto v Baltimore a odtiaľ sme cestovali po východnom pobreží. Za dva týždne sme navštívili Washington DC, Philadelphiu a New York.

Zhotovila si si plán, podľa ktorého si cestovala alebo si sa rozhodovala aké miesta navštíviš „zo dňa na deň“?

Keďže som do USA išla sama, nevedela som, aké miesta by som chcela navštíviť. Počas leta som však spoznala veľa skvelých ľudí, s ktorými sme nakoniec spravili presný plán, kde pôjdeme a koľko dní sa na akom mieste zdržíme. 

Čo ti tento pracovno-cestovateľský pobyt priniesol? Naopak, stretla si sa aj s nejakým negatívom, ktoré ťa nepríjemne prekvapilo?

Pobytu v USA vďačím hlavne za sebavedomie, nezávislosť, pokoru a vďačnosť za to, čo máme tu na Slovensku. Život v USA síce môže veľa ľuďom pripadať ako ten vysnívaný, ktorý vidíme vo filmoch, ale nie vždy to tak je. Nepríjemne ma prekvapila hlavne americká zdravotná starostlivosť, ktorú si bežný americký občan nemôže skoro ani dovoliť. Nie je totiž zadarmo a veľa ľudí sa vďaka tomu veľmi zadĺži. Milo ma však prekvapilo, akí sú Američania bezprostrední a vľúdni k cudzincom. Neraz sa mi stalo, že som potrebovala pomoc alebo radu a vedela som, že sa na nich vždy môžem obrátiť.

Kika, ďakujem za poskytnutie informácii a zaujímavostí ohľadom tvojho pobytu v USA.  Prajem ti množstvo ďalších šťastných návratov či už z tvojich pracovných, študijných alebo súkromných ciest. 

Ďakujem aj ja za rozhovor a prajem Tebe a všetkým čitateľom hlavne pevné zdravie a príjemný zvyšok leta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *