Work and Travel: Laco vás prevedie naprieč USA

Leto a letné prázdniny sú pre študentov obdobím voľného času a oddychu, no zároveň aj rôznych prác, brigád či stážií. V posledných rokoch mladí ľudia nehľadajú možnosti letného zárobku len v rámci našej krajiny, ale neraz cestujú aj niekoľko sto či tisíc kilometrov za pracovným dobrodružstvom do zahraničia. Na takýto pracovný pobyt sa vybral aj Ladislav, ktorý nám nižšie opíše, ako prebiehalo a čo zažil na Work and travel v USA. 

Lacko, čo bol taký prvotný impulz na to, začať sa zaujímať o work and travel a celkovo takýto zahraničný pracovný pobyt?

Impulzom určite bolo blížiace sa leto a stále som nevedel, čo budem robiť a v tom mi v hlave skrsla myšlienka, že by som mohol ísť na pracovný pobyt do USA. Otvoril som internet, vyhľadal prácu pre študentov v USA a hneď prvú ponuku, ktorú som našiel, som aj následne zobral. 

Čo bolo potrebné vybaviť a čím si prejsť pred samotným odcestovaním, prípadne aké si mal počiatočné výdavky?

Potrebné bolo urobiť viacero vecí. V prvom rade osloviť  konkrétnu agentúru, následne natočiť video pre potenciálneho zamestnávateľa a životopis v anglickom jazyku. Po niekoľkých dňoch sa mi ozval môj budúci zamestnávateľ s ktorým som si zavolal cez skype a urobili sme online pohovor. O dva dni mi agentúra povedala, že ma vybrali a tak mohli začať ďalšie vybavovačky. Pred vycestovaním bolo potrebné vybaviť množstvo papierov od potvrdenia pracovnej spôsobilosti od lekára, cez poistenie až po samotné víza.

Celkovo som zaplatil pred vycestovaním do USA za letenku, poistenie, víza okolo 700 eur.

Letel si sám, alebo si cestoval s niekým známym, prípadne s partiou kamarátov?

Pred vycestovaním som absolútne nikoho nepoznal, ale v deň odcestovania za veľkú mláku sme sa stretli na letisku všetci tí, ktorí sme následne spolu celé leto pracovali.

Ako to vyzeralo po prílete do USA, aké boli tvoje ďalšie kroky?

Leteli sme do New Yorku City a na letisku nás čakal odvoz do nášho kempu, ktorý sa nachádzal v Pensylvanii a z letiska nám cesta trvala približne 3 hodiny.

Vyberal si si prácu už na Slovensku, alebo si prácu hľadáš individuálne až na mieste?

Každý, ktorý ide pracovať do USA cez program Work and Travel už má vopred zaistenú prácu. Je to kvôli pracovným vízam, ktoré je veľmi ťažké získať a na mieste by bolo veľmi problematické si nájsť prácu.

Aká bola tvoja práca, prípadne môžeš ju porovnať s podobnou pozíciou na Slovensku?

Pracoval som ako pomocná sila v kuchyni v detskom kempe, kde sme v strede leta mali až 800 detí. 

Hovorili sme už o work, teraz prejdime na travel. Kde všade si v USA počas pobytu bol a čo si videl?

Pensylvánia má veľmi dobrú polohu na východnom pobreží. 3 hodinky do New York City, 4 hodiny do Washingtonu, na Niagarské vodopády a do Toronta, takže tieto miesta som navštívil ešte počas práce v kempe. To boli dvojdňové výlety. A následne po skončení práce som sa presunul na západ USA najprv do San Francisca a potom cez národné parky, Las Vegas, štát Arizonu, som zavítal aj do Los Angeles, ktorého som letel naspäť do Európy.

Mal si plán toho, čo chceš vidieť už skôr, alebo si sa rozhodoval “zo dňa na deň”?

Ešte pred vycestovaním do USA sme sa mali rozhodnúť, že odkiaľ odletíme domov, pretože spiatočnú letenku sme mali zahrnutú v balíku za ktorý sme agentúre zaplatili. Vedel som že chcem ísť na západ a tak som si vybral, že poletím domov z Los Angeles.

Zažil si na tvojom pracovno-cestovnom pobyte aj nejaké negatívum, prípadne niečo, čo ťa negatívne prekvapilo?

Ubytovanie ma troška prekvapilo, ale potom som si uvedomil, že som uprostred lesa  v detskom tábore a nemôžem očakávať 5 hviezdičkový komfort. Ale okrem toho bolo všetko v najlepšom poriadku a našťastie som nemal žiaden problém, alebo negatívny zážitok.

Lacko, ďakujem, že si nám priblížil tvoj pobyt v USA. Bolo to veľmi zaujímavé a prajem ti veľa ďalších šťastných návratov z tvojich či už pracovných, študijných alebo súkromných ciest. 

Ďakujem aj ja za rozhovor a taktiež, tebe a všetkým čitateľom prajem veľa zdravia a úspechov v ich životoch a jeden odkaz na záver. Nebojte sa cestovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *