Výskumný pobyt vo Švédsku je plný zážitkov

Švédsko sa nám spája s dobrým hokejom, krásnou prírodou, či peknou architektúrou. Ako vyzerá Švédsko očami slovenskej študentky? Prečítajte si náš blog.

Prečo si sa rozhodla ísť študovať práve do Švédska? 

Ísť na výskumný pobyt do Švédska som sa rozhodla hlavne preto, že je všeobecne známe, že severské krajiny sú v oblasti obnoviteľných zdrojov energie na inej úrovni, než na Slovensku. Patria medzi krajiny, kde sa inštaluje najviac tepelných čerpadiel a aj ich výskum v tomto smere je na vysokej úrovni. Navyše som chcela spoznať ďalší kus sveta, respektíve aspoň jedno ďalšie mesto mimo SR. ☺

Cez aký program si bola na zahraničnom štúdiu a prečo by si odporučila tento program? 

Na výskumný pobyt som sa dostala prostredníctvom SAIE a pomocou Národného štipendijného programu Slovenskej republiky (NŠPSR). V SAII mi poradili ako napísať správne motivačný list a ostatné dokumenty, ktoré bolo nevyhnutné vyplniť a dodať spolu so žiadosťou o štipendium na cestu. V NŠPSR boli veľmi komunikatívni a ochotní odpovedať na všetky moje otázky, a tých ja zvyknem klásť pomerne dosť veľa :D. Mala som veľké šťastie, že ma vybrali a že som mohla navštíviť Švédsko. 

Ako by si opísala štúdium vo Švédsku a na Slovensku?

To je trochu ťažká otázka, keďže som tam bola ako doktorand a nie ako klasický študent vysokej školy. Všimla som si však, že študenti vo Švédsku trávili viac času v laboratóriách, respektíve samotné hodiny trávili v hale, kde mali napríklad tepelné čerpadlo a priamo s ním pracovali. Čo sa týka doktorandského štúdia mali tam o rok dlhšie štúdium než u nás, a to preto, aby popri písaní článkov, ktoré patria nevyhnutne k doktorandskému štúdiu, mali dosť času na experimenty a výskum potrebný na napísanie dizertačnej práce. A čo sa týka mimo štúdia, tak každý deň tam bola v ponuke na obed nejaká ryba a mali tam „švédske stoly“ alebo lepšie povedané zeleninový bar, kde fakt ste si mohli nabrať toľko zeleniny, koľko ste chceli a to rôzneho druhu, šaláty, korenie, omáčky….skrátka tam výborne varili aj keď často som nevedela presne čo jem, ale vďaka tej zelenine to bolo vždy zdravé :D.

 Čo sa Ti najviac páčilo na Švédsku? 

Najviac sa mi páčila samotná univerzita KTH, ktorá mala veľmi pekný areál, trochu mi pripomínala Rokfort :D. A zoologická záhrada, múzeá, budovy….Štokholm je veľmi pekné mesto. ☺

Prekvapilo Ťa niečo v danej krajine? 

Čakala som tam väčšiu zimu a viac snehu, keďže som tam bola od októbra do decembra. Ale v niektoré dni sme tam mali lepšie počasie než bolo na Slovensku.

Ako by si opísala ľudí vo Švédsku? 

Mali dve ruky a dve nohy, väčšina mala aj vlasy….srandujem, ľudia tam boli príjemní a milí, z každého kúta sveta. Len v našej doktorandskej kancelárií tam boli okrem mňa Poľka, Francúz, dvaja Taliani a jeden chalan z Jordánska a pán docent, ktorý držal nado mnou stráž bol z Venezuely. Suseda na intráku som mala z Južnej Kórei a stretla som aj chalana z Mexika a Japonska…. Takže veľmi multikultúrne mesto. 

Je niečo špecifické pre danú krajinu?   

Mäsové gule v paradajkovej omáčke (ani raz som ich tam nejedla :D), IKEA (ani jednu som nevidela a to som prešla mesto krížom-krážom :D) a hala v ktorej sa odovzdávajú Nobelove ceny (tam som bola :D).

Prečo by si odporučila študentom ísť cestovať do zahraničia?

Teraz v čase pandémie neviem, či to je možné v plnej miere, ale cestovanie vo všeobecnosti je nezabudnuteľný zážitok a určite ak Vás to niekam ťahá, mali by ste tam ísť. Ktovie, možno ste tam žili minulý život. 😉

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *