VIDEO: Na káve v rómskej osade /rozhovor/

Občianske združenie MARTinklúzia zaoberajúce sa podporou vzdelávania a osobnostného rozvoja detí a mládeže v marginalizovaných skupinách obyvateľstva, vzniklo prvotne ako školský projekt Evanjelického bilingválneho gymnázia v Martine, s názvom „Black & White“. 

Zakladatelia Tomáš Gulán a Zuzka Kubíková spoločne s aktívnymi dobrovoľníkmi už roky navštevujú rómsku osadu Bambusky, s ktorou si, ako tvrdia, vybudovali skvelé priateľské vzťahy. Potvrdil to aj Janko Strkáč, obyvateľ Bambusiek, ktorý s nimi na samotných aktivitách spolupracuje. Spoločne navštevujú a pracujú aj v rámci iných osád na Slovensku.

Za svoju aktivitu získali už mnoho ocenení. Jednou z nich je napríklad cena za aktívne občianstvo a ľudskosť v roku 2020, ktorú si vyhrala Zuzka, no a samotný projekt sa zaslúžil o ocenenie  Roma Spirit, v rámci ktorého sa oceňujú ľudia, ktorí sa snažia niečo robiť pre nielen rómsku menšinu na Slovensku (prioritne ide však o ňu). 

O tom, ale aj o mnohých iných veciach sme sa rozprávali na návšteve u Janka, ktorého rodina nás k sebe hneď po príchode milo prijala a pripravila nám kávu/čaj. 

Ak vás teda zaujíma, aké je to pracovať s rómskou komunitou, čo robiť a čomu sa naopak vyhnúť, alebo si chcete vypočuť príbehy o tom, čím všetkým si už spoločne prešli, môžete to nájsť práve v našom rozhovore. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *