TIPY AKO SI ZJEDNODUŠIŤ ZAČIATOK A PRIEBEH SEMESTRA, A NEZBLÁZNIŤ SA Z TOHO

Je tu september a to pre mnohých znamená začiatok zimného semestra na univerzite. Kvôli pandemickej situácií je aj tentokrát znovu otázne, či ďalší ročník odštartujeme prezenčne z univerzitných lavíc, alebo dištančne z pohodlia nášho domova. Nech je odpoveď na túto otázku hocijaká, v tomto článku si povieme o niekoľkých tipoch/radách ako začať nový semester s prehľadom a ako sa hlavne ako sa z toho celého nezblázniť!

Začnite v predstihu

Nezľaknite sa. Pod týmto bodom nemyslím, aby ste celé leto čítali povinnú literatúru a robili si z nej poznámky. Avšak, začať sa zaujímať o semester skôr ako ráno po zazvonení budíka v prvý deň školy by vám v následujúcich týždňoch mohlo pomôcť. Čo tým myslím?

  • ujasnite si aké predmety vás následujúci semester čakajú a či vám po ich ukončení výjde dostatočný počet kreditov
  • pokiaľ viete, že od vás vyučujúci bude vyžadovať čítanie odbornej literatúry, skúste si vyhľadať kníhkupectvo, v ktorom by vás to vyšlo lacnejšie, prípadne navštívte univerzitnú knižnicu (tento krok je dôležitý najmä v tom prípade, pokiaľ vás je v ročníku veľa, je viac než pravdepodobné, že jednotlivé učebnice sa rozpožičajú rýchlo) alebo sa skúste opýtať starších kolegov, či by vám neposunuli ich skriptá
  • pokiaľ popri štúdiu pracujete, tak si po zverejnení rozvrhu naplánujte smeny (no a pokiaľ využívate verejnú dopravu a jednotlivé linky nemáte vryté v pamäti, skúste si pozrieť aj to, ako sa najrýchlejšie dostanete z jedného bodu do druhého)

Spravte si poriadok (fyzicky aj digitálne)

Poznáme to. Ako náhle sa skončí škola, zošity, papiere a dokumenty bývajú často odhodené niekde v šuflíku. Vysomáriť sa v dokumentoch a poznámkach rozhádzaných po pracovnej ploche počítača je umenie a galéria v telefóne je zaplavená fotkami poznámok od spolužiakov. Spravte si vo veciach poriadok. Rozhodnite čo je potrebné a čo môžete vyhodiť, vytvorte si vo veciach systém, aby bolo pre vás jednoduchšie vyznať sa v nich budúcnosti. Predsa len je jednoduchšie vyhľadávať poznámky z druhého semestra, pokiaľ sú všekty v súbore s názvom „druhý semester“, akoby ste ich mali hľadať medzi všetkým možným.
Mohlo by to vyzerať napríklad nejak takto:

Ujasnite si aký štýl učenia vám vyhovuje najviac

Každému totižto vyhovuje niečo iné. Niekomu stačí na prednáškach pozorne počúvať a poznámky si písať len čiernym perom v orientačných bodoch. Niekto si musí prednášku pustiť viackrát a pri písaní poznámok používať niekoľko farebných pier a zvýrazňovačov. Niekomu sa dobre učí popri hudbe, iní zas neznesú akýkoľvek zvuk okolia a potrebujú mať pri učení čo najväčšie ticho. Niekto sa rád učí ráno pred školou, niekomu sa naopak najlepšie pamätajú veci, pokiaľ si ich zopakuje pred spaním.

Ujasnenie si toho, čo najviac vyhovuje vám je prvým krokom k tomu, aby ste si prispôsobili svoje prostredie na učenie a aby ste sa popri učení počas semestra zbytočne netrápili.

Neporovnávajte sa

Práve tento krok súvisí s tým predošlým. Najviac je aplikovateľný počas skúškového obdobia, ktoré nás v každom semestri čaká. Je dôležité si uvedomiť, že to, že sa niekto na skúšku učil o 3 hodiny denne menej z vás ešte nerobí horšieho študenta. Rovnako to, že niekto dostal Ačko a vy Bčko ešte o tom, aký ste študent mnoho nesvedčí. Vieme, ako fungujú skúšky, najmä tie ústne. Mnohokrát ide o štastie. Samozrejme, ako sa hovorí: „šťastie praje pripraveným“ – príprava je veľmi dôležitá a je pravdepodobnejšie, že skúšku zvládnete práve pri svedomitej príprave. Každý z nás však pozná ľudí, ktorí sa naučili jednu otázku a tú si aj vytiahli. Rovnako aj podmienky na učenie má každý študent rôzne a málokedy skutočne tušíme, čo všetko naše výsledky ovplyvní.

Preto sa neporovnávajte s výsledkami ostatných. Pokiaľ sa zameriate na vlastnú prácu, vlastný progress a vlastnú prípravu, pôjde vám aj samotné učenie jednoduchšie a budete mať zo seba aj lepší pocit.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.