Sú stáže počas štúdia na vysokej škole dôležité?

Vysoké školy každoročne produkujú množstvo absolventov, ktorí sa po ukončení štúdia stávajú záujemcovia o zamestnanie. Pri dnešnom trende znižujúcej sa nezamestnanosti, je konkurencieschopnosť uchádzačov veľmi dôležitá a uplatniť sa na trhu práce nie je vôbec  jednoduché. Ak si túto situáciu uvedomíš, môžeš si už počas štúdia pripraviť pôdu pre jednoduchší vstup na pracovný trh. Počas štúdia na vysokej škole je množstvo aktivít, ktoré vieš využiť vo svoj prospech, je len na tebe ako sa k tomu postavíš. V tomto článku si vysvetlíme, aké aktivity vieš využiť v oblasti kariérneho rastu počas výšky.

Dobrovoľníctvo

Dobrovoľníctvo je neplatená aktivita to znamená, že dobrovoľník za ňu nedostáva finančnú odmenu. Študent vykonáva dobrovoľníctvo na základe slobodného rozhodnutia a vo väčšine prípadov ide o aktivity smerujúce k prospechu iných ľudí, zlepšenia spoločnosti alebo životného prostredia.

Krátkodobé – výpomoc pri organizácií podujatí, zbierok, či napríklad výsadby stromov alebo zbierania vecí pre detské domovy
Dlhodobé – aktívne členstvo v neziskovej organizácií alebo občianskom združení. Pridať sa môžete aj do nášho projektu, stačí kontaktovať koordinátora vo svojom meste.

Trainee program

Táto forma programu sa odlišuje predovšetkým v dvoch zásadných bodoch: 1) ponúkajú ho najmä spoločnosti národného zázemia alebo nadnárodné spoločnosti.
2) sú cielené na absolventov vysokých škôl, maximálne do 2 rokov po ukončení vysokej školy. Ide o pracovný program, ktorý ma viesť k získaniu pracovných návykov a spoznania konkrétnej spoločnosti. Na druhej strane firme tento program slúži ako vychovanie vyhovujúcich, potencionálnych zamestnancov.

Dlhodobá – zvyčajne od 6 mesiacov až po 18 mesiacov, dôvod prečo väčšina týchto programov je dlhodobá je, že od účastníka je vyžadovaná návšteva viacerých oddelení a pochopenie filozofie spoločnosti.
Platená – v legislatíve tento pojem neexistuje, preto ide o klasickú formu plného úväzku na dobu určitú, pričom účastník môže mať nárok na benefity, ktoré spoločnosť ponúka.

Stáž/Prax

Výrazy ako stáž či prax sa v dnešnej dobe využívajú pri pomenovaní rovnakého zámeru. Ak sa niekoho opýtate, aký je v tom rozdiel nedostanete jasnú odpoveď. V podstate je to úplne jedno, pretože v obidvoch prípadoch ide o „vzdelávanie“ a získavanie praktických zručností. Hovorme tomu teda „Pracovná stáž“.

Pracovná stáž je forma krátkodobej/dlhodobej pracovnej skúsenosti. Poskytuje stážistovi (študentovi) možnosť zistiť, ako fungujú určité procesy priamo v reálnych podmienkach firmy. Stážisti majú možnosť ukázať svoje schopnosti, znalosti či motiváciu učiť sa nové veci, na druhej strane získajú nové zručnosti a skúsenosti s reálnou prácou v danom odbore.

Krátkodobá stáž od 2 týždňov do 1 mesiaca – vo väčšine prípadov ide o neplatené stáže. Dlhodobá  stáž od 1 mesiaca do 6 mesiacov. Platené  sú väčšinou dlhodobé stáže, ak sa stážista osvedčí  spoločnosť sa s ním môže dohodnúť na odmeňovaní. Niektoré stáže sú platené od začiatku stážovania Neplatené sú zvyčajne krátkodobé stáže.

Benefity, ktoré môžeš získať na stáži

Ak absolvuješ počas vysokej školy stáž priamo vo firme budeš mať eso v rukáve oproti tvojím konkurentom, čiže ďalším absolventom. AZU – Aktivita zvyšuje úspech je portál, ktorý ponúka množstvo stáži, ktoré ti dajú náskok.  

Čo budeš mať ty čo ostatní absolventi nie? Reálne skúsenosti z praxe. Potvrdenie o absolvovaní stáže cez Národný rozvojový projekt, ktorý je priamo pod ministerstvom školstva Slovenskej republiky. Prehľad fungovania procesov v spoločnosti. Hodnotné odporúčanie do životopisu. Po ukončení môže prísť k ponúknutia fixného zamestnania.

Registruj sa vyplň svoj profil, ktorý uvidí každá spoločnosť, ktorá ťa môže na základe profilu kontaktovať a ponúknuť ti prácu. Alebo môžeš požiadať o prácu, ktorá ťa zaujala. No sorry, jednoduchšie už to spraviť nevieme. Ak by si predsa mal nejaké otázky píš priamo koordinátorovi, ktorý sa nachádza v tvojom meste.

Zdroj obrázkov: freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *