Severné Macedónsko prekvapí prírodou

Každý z nás by najradšej šiel niekam, kde utečie od tejto vlny horúčav a užije si voľný čas. Ale premiestnime sa do obdobia plného školského ruchu. Práve v takom čase absolvoval stáž absolvent Prešovskej univerzity v Prešove – Mgr. Juraj Kasarda. S Jurajom sa poznáme už dlhšie a viem, že má plný arzenál zážitkov, ktoré by sme mu viacerí mohli závidieť. Naposledy bol stážistom na ambasáde v Severnom Macedónsku. Keď sme sa spolu stretli, položil som mu pár otázok:

  1. Kde si bol v zahraničí a čo ťa motivovala, aby si navštívil konkrétnu krajinu ?

Keďže som absolvoval viacero stáži a pobytov,  budem spomínať len na ten posledný. Absolvoval som stáž v Severnom Macedónsku, od novembra 2020 do februára 2021. Motivácie pre výber krajiny bolo viac, v prvom rade som nikdy neprecestoval krajiny Balkánu. Severné Macedónsko sa javilo ako veľmi dobrá voľba, predsa je to krajina, do ktorej za normálnych okolností nepôjdeš. Zároveň môžem povedať, že vďaka môjmu grantu som si v krajine žil nad miestne pomery. 

  1. Ako si si našiel svoju stáž?

Ja som veľmi chcel pracovať na ambasáde a javilo sa mi niekoľko možností. Práve z SM mi prišla pozitívna odpoveď, hoci mi nebolo poskytnuté ubytovanie, ale bolo to niečo nové. Stáž som si našiel cez stránky ministerstva zahraničia. Keďže vrcholila pandémia, tých odpovedí pozitívnych odpovedí nebolo veľa, ale neodradilo ma to.

  1. Čo bolo najväčším prínosom danej lokality a čo ti dal pobyt na danej inštitúcii?

Najväčším prínosom bolo možnosť navštíviť miesta, kde som ešte nikdy nebol. Spoznal som novú kultúru, nové zvyky, tradície a životný štýl. Krajina je veľmi krásna, ale bol som prekvapený, koľko odpadu vyhadzovali ľudia do prírody. Takým benefitom stáže bolo naučenie sa samostatnosti, myslím si, že som akoby dospel. Mnoho mladých nemusí riešiť pranie, zabezpečenie si jedla a samostatnosť.

  1. Na čo si spomínaš najradšej? Je niečo také bežné čo sa ti spája so Severným Macedónskom?

Ochutnal som množstvo jedál, ktoré boli prekvapivo chutné, v SM je možné ochutnať množstvo syrov a majú tu široké spektrum kozích syrov. Pil som tu napoj Salek, bolo to zážitok. Je to krajina jedla, ľudia tu oddychujú a jedia. 

  1. Odnášaš si niečo špeciálne zo svojho pobytu ?

Začal som si uvedomovať cenu času, tam som si uvedomil, že je potrebné si aj oddýchnuť a nenaháňať sa stále niekam. Je potrebné si vážiť ľudí okolo seba.

  1. Aký bol tvoj najúžasnejší zážitok ?

Najúžasnejších zážitkov bolo viacero. Jeden z nich je, keď sme s miestnym slovenským veľvyslancom vyšliapal na bicykloch do výšky cca 1800 m. n. m. Bol to úžasné aj v tom, že som to zvládol aj po fyzickej stránke. Svalovka bola síce niekoľko dní, ale tie brutálne výhľady stáli za to. Ďalším zážitkom bola moja túžba vidieť orient a nebolo treba ísť ani tak ďaleko lebo orient bolo cítiť aj v Skopje, kde som síce býval v „európskej“ časti ale stačilo prejsť most a boli tam mešity, malé uličky, ženy boli ináč oblečené. Krajina bola silne diverzná. Bol som ohromený svadobnými odevmi, kde ľudia vyzerali ako z rozprávky, plne odetí do zlata. 

  1. Obohatil ťa niečím tento pobyt? 

Je veľmi skvelé napísať si do životopisu, že som pracoval do rešpektovanej inštitúcii. Jasné niekto brigádoval počas vysokej, ale také niečo napísať je niečo úplne iné. Vnímam to, že to bola plnohodnotná práca, hoci som bol stážista, bol som vnímaný ako plnohodnotný člen, nik ma neodsúval. Naučil som sa základy viacerých jazykov. To všetko mi pomohlo nájsť si prácu a možno v budúcnosti si nájdem ešte lepšiu prácu. 

  1. Aplikoval si niečo zo svojej stáže do svojho štúdia? Vieš to aplikovať do svojho života?

Na stáži som bol ako absolvent, ale viem si skúsenosti aplikovať do svojho života. Viem napísať oficiálny mail, skúsenosti sa odrazili aj v mojej komunikácii. Nemám problém niekde zatelefonovať, komunikovať, čo viem, že je pre viacerých mladých problém. 

Juraj ďakujem ti za úžasný rozhovor za to, že si bol ochotný sa podeliť s nami o tvoje skúsenosti. Prajeme ti v mene AZU všetko dobré v tvojich ďalších cestách životom!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.