Portugalsko je krajina, ktorá očarí kultúrou, tradíciami ale aj…

Veronika, študuje biotechnológiu na FCHPT STU v Bratislave, a je  v 1. ročníku Ing. štúdia a má za sebou štúdium v meste Porto na univerzite FEUP – tj. faculty of engineering University of Porto. Keď sa povie názov mesta Porto, asi väčšina ihneď uhádne, že sa nachádza v Portugalsku, ale asi len málokto vie, že je to mesto mostov, nachádza sa tu najzápadnejší bod Európy a je tu kníhkupectvo a kaviareň prepojené s Harry Potterom. Ja som si tieto informácie našla na internete ale Veronika ich aj na študijnom pobyte zažila!

 1. Prečo si sa rozhodla ísť na Erasmus? Kedy nastal ten moment, že si si povedala, že chceš ísť študovať aj mimo Slovenska?

Erasmu som sa chcela zúčastniť od začiatku štúdia na vysokej škole, nakoľko veľmi rada spoznávam ľudí z iných krajín a iných kultúr.

 1. Na ako dlho si vycestovala?

Na jeden semester.

 1. Čo všetko bolo potrebné vybaviť v škole ale aj celkovo na to, aby si mohla vycestovať?

Neviem, či sa to líši podľa univerzity / fakulty. Ale v mojom prípade na vycestovanie to bola prihláška na zahraničnú univerzitu (vrátane hľadania vhodných predmetov, zisťovanie ktoré predmety budú v angličtine, acceptance letter), test z angličtiny, OLA (online learning agreement), COVID testy, letenky, ubytovanie.

 1. Na základe čoho si si vybrala danú krajinu?

Poznala som ľudí, čo tu už boli a taktiež mi bola veľmi sympatická kultúra Portugalska.

 1. Vieš nám odporučiť pár skvelých miest, ktoré sa určite oplatí navštíviť? 
 • Lisabon – vyhliadka Cabo de Roca, kde sa nachádza morský maják a vysoký kríž, ktorý predstavuje najzápadnejší bod Európy. Cabo da Roca sa nachádza v blízkosti historického mesta Sintra. 
 • Porto – vinárne, tu je veľmi slávne a nikde nesmie chýbať portské víno. Nájdete ho na každom kroku a degustovať ho môžete aj vo vínnych pivniciach. Zaujímavosťou je najväčšia fľaša na alkohol na svete, ktorú nájdete v záhrade múzea Quinta da Boeira v časti Vila Nova de Gaia.
 • Hodiny surfovania, mosty, uličky, architektúru …Historicky najcennejšou časťou je štvrť Ribeira, kde sa nachádzajú domčeky všetkých farieb.
 • Azorské ostrovy – príroda, vodopády resp. minerálne pramene, sopečná pôda či čajovníky. To všetko spája jeden menovateľ – Azory, deväť ostrovov v Atlantiku. Hovorí sa im tiež aj európsky “Havaj”
 1. Ako hodnotíš štúdium v zahraničí? V čom vidíš najväčšie plusy alebo práve naopak mínusy?

Najväčšie plusy sú menej učivá (dát) ale viac do hĺbky. Vyučujúci sa naozaj snažili, aby študenti rozvíjali svoje myslenie a prepájali informácie a študenti sa zároveň nikdy necítili zlé, keď niečo nevedeli.

Najväčšie mínusy boli niektoré prednášky ktoré neboli v angličtine a taktiež dostupnosť prezentácii až po ich prebraní.

 1. Koľko skúšok máš a ako prebiehajú?

Štyri skúšky mám v Portugalsku a 3 na Slovensku. Tie v Portugalsku sú písomné a prezenčné (väčšinou hodina a pol), naopak slovenské sú online a ústne (vďaka čomu ich aj môžem absolvovať).

 1. Odporúčala by si ostatným študentom ísť takto študovať do zahraničia, čo i len na 1 semester?

Určite áno, je to skvelá skúsenosť rozšíriť si obzory a uvidieť aj trochu iné fungovanie – v niečom horšie v niečom lepšie .

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *