Krakov je historické mesto, ktoré pobaví

Krakov je blízko Slovenska. Len niekoľko hodín od našich hraníc sa nachádza toto krásne historické mesto. Čo v ňom môžete čakať?

Prečo si sa rozhodol ísť na študijný zahraničný pobyt a cez aký program si sa zúčastnil tohto pobytu? 

Ísť na zahraničný pobyt som sa rozhodol hlavne z dôvodu získania nových skúsenosti v študovanej problematike. Svoj pobyt som uskutočnil cez program Erasmus+. Krajinu môjho pobytu som vzhľadom na pandemickú situáciu vo svete vyberal zo susedných štátov, aby v prípade zhoršujúcej sa pandemickej situácie nebol problém s návratom na Slovensko. Poľsko disponuje svetovou univerzitou AGH, ktorej súčasťou je aj fakulta zaoberajúca sa vŕtaním ropy a zemného plynu, čomu sa venujem už 8 rokov na vysokoškolskom štúdiu. 

Ako prebiehal Tvoj pobyt v Poľsku? 

Pobyt prebiehal aj vzhľadom na pandemickú situáciu celkom v pohode. Boli tam síce opatrenia, s čím som, ale musel rátať pred odchodom do Poľska, no nijak ma neobmedzovali pri mojej práci. Býval som v prenajatom penzióne blízko areálu univerzity AGH. Ubytovať som sa mohol aj na internátoch, ktoré ponúka univerzita, no chcel som sa čo najviac separovať od množstva zahraničných alebo domácich študentov, aby som nemusel svoj pobyt ukončiť predčasne. Po úvodných dňoch kedy prebiehali formálne stretnutia ohľadom podpisov a iných papierovačiek som sa udomácnil vo vlastnej kancelárii, ktorá mi bola ponúknutá mojím supervízorom. Zároveň mi boli poskytnuté všetky prístupy do laboratórií, virtuálnych sietí čo som chcel, vlastne za týmto účelom som tam išiel. Vzhľadom k tomu, že študenti denného štúdia študovali prezenčne, nemal som problém pri žiadnom vstupe do laboratória. Supervízor sa mi venoval dennodenne, takže s prácou a prístupom supervízora a jeho kolegov som nadmieru spokojný. 

Na akej univerzite si bol a čo sa ti na nej najviac páčilo? 

Bol som na univerzite AGH, Fakulte vŕtania ropy a zemného plynu (Drilling, oil and gas). Najviac sa mi páčila možnosť prístupu k svetovým softvérom, ktoré sú využívané v najväčších spoločnostiach v naftárenskom a plynárenskom priemysle. Takéto softvéry na našej fakulte nemáme. To bolo aj cieľom študijného programu, chcel som prísť do styku so softvérmi, o ktorých sme sa iba učili :D.

Je podľa teba rozdiel medzi slovenskou a poľskou kultúrou? 

Vzhľadom k tomu, že moje trvalé bydlisko je iba 25 km od poľských hraníc, mám blízko k poľskej kultúre a v podstate, ani poľský jazyk mi nie je cudzí. Poliakov považujem za veľmi pracovitých, milých a dobrosrdečných ľudí, čo sa mi potvrdilo aj v Krakove, ktorý je trochu vzdialenejší od môjho bydliska. 

Čo Ťa najviac prekvapilo na zahraničnom pobyte? 

Hlavne to, že ak vznikol nejaký problém na univerzite, okamžite sa to riešilo a muselo sa to vyriešiť ešte v ten deň. Ďalším prekvapením boli veľmi vkusne zariadené internáty, keďže som mal možnosť sa ísť pozrieť. V porovnaní s našimi v Košiciach je markantný rozdiel :D. 

Čo by si odporučil študentom, ktorí sa chystajú na zahraničný pobyt? 

Nebáť sa. Pre niekoho je to dosť stresujúce: zmena krajiny, iný jazyk, iná kultúra. Ale tak, nevyužiť takú možnosť, to by som v budúcnosti ľutoval. 

Vidíš rozdiel v slovenskom a poľskom školstve? 

Nechcem porovnávať všetky univerzity ani študijné odbory u nás na Slovensku a v Poľsku. Poviem iba že, z vlastnej skúsenosti fakulta ktorej som bol súčasťou na univerzite AGH 3 mesiace ponúka pre svojich študentov aktuálne novinky a drží krok zo svetom, ponúka počítačové softvéry, ktoré sa využívajú v zahraničí. To znamená že lepšie pripraví študenta na život po škole. 

Máš nejaký milý zážitok z pobytu v Poľsku? 

Neviem či milý, ale tak keďže som bol na pobyte počas pandemickej situácie, k návratu na Slovensko som potreboval absolvovať minimálne antigénové testovanie. To som si nechával na poslednú chvíľu, keďže zo Slovenska som bol zvyknutý, že sa testuje na každom rohu a testovanie je zadarmo. Tam to, ale tak neprebieha :D. To znamená že posledné dni som strávil hľadaním blízkeho odberného miesta s prijateľným poplatkom, keďže testy tam boli platené. Niektoré antigénové testy tam stáli aj 80 € :D. To mi prišlo trochu zábavne, keď som si pomyslel, že u nás to máme zadarmo. 

Čo ti dal tento zahraničný pobyt a prečo by si doporučil študentom zúčastniť sa študijného zahraničného pobytu? 

Dal mi hlavne nové skúsenosti. Tiež to, že sa ničoho netreba báť. Ak chce človek niečo dosiahnuť, musí vystúpiť zo svojej komfortnej zóny. Prečo by som odporučil? Hlavne preto, že môžu stretnúť kopec nových a skvelých ľudí, ktorí im v budúcnosti môžu pomôcť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.