Hovor ako hovorca

Niekto má problém s jazykmi, iní zasa s pitím. Ako to máš zo slovnou zásobou ?… Ak by malo AZU odporučiť niečo na zlepšenie slovnej zásoby či rétoriky, tak jednoznačne knihu Hovor ako hovorca od Davida Šimurka a kol. A keďže sa tu bavíme o tom ako pôsobiť obratnejšie v komunikácií či ako získavať pozornosť opačného pohlavia a presviedčania druhých, zoberieme to skôr aktívne.

Veríme, že pravidelným tréningom si človek dokáže rozšíriť svoju aktívnu slovnú zásobu a zdokonaliť svoje vyjadrovacie aj artikulačné schopnosti. Taktiež ani vymýšľanie konverzačných tém v každodenných rozhovoroch a debatách nie je na zahodenie.

Pripravili sme si pre teba rôzne druhy originálnych cvičení zameraných na zlepšenie hovoreného prejavu. TAK POĎME NA TO!

Pripravená lekcia ponúka 30 – 45 minút intenzívneho rečníckeho tréningu pomocou 7 zaujímavých cvičení.

1. Čo najrýchlejšie pomenujte všetky obrázky. Cvičenie opakujte tak dlho, dokiaľ úlohu nezvládnete plynule a bez jediného zaváhania.

3. Aké ponaučenie plynie z týchto prísloví?

2. Pomocou zmeny hlasu, mimiky a gest skúšajte čo najpresvedčivejšie vyjadriť: pozdrav „Dobrý deň“ s týmito emóciami: radostne, prekvapenie, rozčúlene.

Učený nikto z neba nespadol. Koniec dobrý, všetko dobré.

4. Vytvorte čo najbohatšiu a najzaujímavejšiu odpoveď na nasledujúce otázky. Na každú odpovedajte aspoň minútu plynule a bez prerušenia:

Poznáte osobne niekoho slávneho? Prečo nezarábate viac peňazí? V koľkých rokoch by sa mali deti odsťahovať od rodičov? Aký zákon považujete za nezmyselný? Dokáže si predstaviť život po strate zraku?

5. Ktorých 8 nástrojov alebo predmetov pri svojej práci denne využíva cukrár?

6. Naučte sa bezchybne a čo najrýchlejšie opakovať jazykolam:

Koleso, koleso, okolesilo si sa ?

7. Ku každému prídavnému menu vymyslite 3 – 5 podstatných mien (napr. orientálny: tanec, jedlo, reštaurácia,..)

kombinované, anglickí, investičný, desaťtonové, prudká, logický

Je možné využiť sledovanie spravodajstva aj inak, než len ako získavanie nových informácií?

Čo ťa potrápilo a čo naopak prekvapilo ako ti ide? Čakáme Vaše reakcie v komentároch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *