Pomôžme si navzájom a nájdime si vysokoškolákov do praxe cez projekt AZU

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora upozorňuje poľnohospodárske a potravinárske spracovateľské podniky, že voľné pracovné pozície môžu dočasne obsadiť aj vysokoškolákmi. V mnohých podnikoch sa totiž znížil počet kmeňových zamestnancov aj o 20-30%, keďže pracujúci rodičia museli ostať doma na PN alebo OČR so svojimi deťmi kvôli zavretým školám a materským školám.  

Dočasný výpadok pracovných síl sa však môže dať nahradiť aj v čase koronavírusových obmedzení, a to napríklad aj prostredníctvom projektu AZU – Aktivita zvyšuje úspech, ktorý je zastrešený Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR. Projekt prevádzkuje webový portál www.azu.sk, na ktorom môžu zamestnávatelia zadarmo vypísať pre študentov vysokých škôl napríklad aj konkrétnu pracovnú ponuku. Na portál www.azu.sk sa môže zadarmo zaregistrovať akákoľvek firma, ktorá v týchto dňoch potrebuje nové pracovné sily. Aj pridávanie ponúk je zadarmo a s portálom nie sú spojené žiadne poplatky.

V súčasnosti medzi partnerov projektu patrí osem univerzít, a to Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Žilinská univerzita v Žiline, Univerzita Mateja Bela v Banskej Bystrici, Prešovská univerzita v Prešove a Technická univerzita v Košiciach.

„Vyzývame našich poľnohospodárov a potravinárov, aby dočasne voľné pracovné miesta obsadili aj vysokoškolákmi. Tí im pomôžu nahradiť chýbajúcich zamestnancov a navyše svoje teoretické vedomosti budú môcť skĺbiť aj s praxou. Dnes musíme byť solidárni oveľa viac a takáto forma pomoci môže byť mimoriadne prospešná pre zabezpečenie plynulej výroby potravín. Pomôžme si navzájom a pritiahnime do poľnohospodárskej a potravinárskej výroby aj mladých ľudí z vysokých škôl“, apeluje riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory v Trnavy Jozef Šumichrast. 

S vysokými školami spolupracujú koordinátori v každom jednom krajskom meste. Zabezpečujú kontakt medzi vysokou školou, študentom a konkrétnou firmou, ktorá študenta potrebuje do svojej prevádzky.

Čítať viac

Rozbehni svoj nápad popri škole a získaj 18000 eur

Popri štúdiu má mnoho z Vás veľa nápadov, ktoré môžu pomôcť spoločnosti, sociálnemu životu, životnému prostrediu alebo posúvajú technológie o krok vpred. Povedzme si ako väčšinou končia tieto nápady. Väčšina z Vás sa nikdy nepustí do ich realizácie, možno, pretože nemáte finančné prostriedky, skúsenosti,  či máte strach z neúspechu alebo nepoznáte podnikateľské prostredie. Stále nájdete niečo čo Vám bráni vykročiť vpred a rozbehnúť svoj biznis.

Čítať viac

8 tipov ako sa počas skúškového obdobia nezblázniť

Začalo sa obdobie, ktoré je pre každého študenta na vysokej škole najväčším strašiakom – skúškové obdobie. Niektorí ho možno zvládajú ľavou zadnou, avšak určite sa aj medzi vami nájdu tí, ktorí sa poriadne potrápia a nie raz sa pristihnú pri tom, ako robia všetko, len sa nepripravujú na záverečné testy. My sa vám pokúsime pomôcť a prinášame 8 tipov, vďaka ktorým sa počas tohto hektického obdobia nezbláznite.  

Čítať viac

Prezentácia národného rozvojového projektu AZU na Obchodnej akadémii Miroslava Hodžu v Trenčíne

Študenti 4. ročníka Obchodnej akadémie Miroslava Hodžu v Trenčíne utorok 19.11.2019 zúčastnili prezentácie národného rozvojového projektu AZU, ktorý je financovaný prostredníctvom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Projekt Aktivita Zvyšuje Úspech má za cieľ pomôcť študentom prepojiť ich zručnosti a schopnosti s praxou priamo vo firmách.

Čítať viac

Sú stáže počas štúdia na vysokej škole dôležité?

Vysoké školy každoročne produkujú množstvo absolventov, ktorí sa po ukončení štúdia stávajú záujemcovia o zamestnanie. Pri dnešnom trende znižujúcej sa nezamestnanosti, je konkurencieschopnosť uchádzačov veľmi dôležitá a uplatniť sa na trhu práce nie je vôbec  jednoduché. Ak si túto situáciu uvedomíš, môžeš si už počas štúdia pripraviť pôdu pre jednoduchší vstup na pracovný trh. Počas štúdia na vysokej škole je množstvo aktivít, ktoré vieš využiť vo svoj prospech, je len na tebe ako sa k tomu postavíš. V tomto článku si vysvetlíme, aké aktivity vieš využiť v oblasti kariérneho rastu počas výšky.

Čítať viac

Hovor ako hovorca

Niekto má problém s jazykmi, iní zasa s pitím. Ako to máš zo slovnou zásobou ?… Ak by malo AZU odporučiť niečo na zlepšenie slovnej zásoby či rétoriky, tak jednoznačne knihu Hovor ako hovorca od Davida Šimurka a kol. A keďže sa tu bavíme o tom ako pôsobiť obratnejšie v komunikácií či ako získavať pozornosť opačného pohlavia a presviedčania druhých, zoberieme to skôr aktívne.

Čítať viac