Ako vníma Španielka Amaia Slovensko?

V našich blogoch sa môžete dočítať o Slovákoch, ktorí cestujú po zahraničí. Tento blog bude iný. Spýtali sme sa Španielky Amaii, ako vníma štúdium cez E+ na Slovensku a ako sa jej páči naša krajina.

Aký je pohľad španielskej študentky Amaii na štúdium na Slovensku

Nasledujúci blog je venovaní španielskej študentke Amaii Moreno, ktorá sa zúčastnila programu Erasmus + v Košiciach, ktorá pochádza z Baskicka.

Čo študuješ a prečo si sa rozhodla pre Technickú univerzitu v Košiciach?

Študujem Priemyselnú organizáciu na Mondragonskej univerzite. Košice boli pre mňa prvou voľbou v programe Erasmus. Nikdy predtým som na Slovensku ani vo východoeurópskych krajinách nebola. Košice sa mi zdali dobrou príležitosťou, ako sa dostať ďalších zaujímavých krajín v Európe ako sú Poľsko, Česko, Rakúsko, či Maďarsko práve pre ich polohu. Pred rozhodnutím, či ísť na Erasmus som bola jednoznačne rozhodnutá, že chcem vyskúšať štúdium v zahraničí a chcela som spoznať novú kultúru a mista. 

Ako pozeráš na štúdium v zahraničí v období pandémie?

Koniec koncov som rada, že som sa aj napriek súčasnej situácii rozhodla využiť program Erasmus. Život v Košiciach bol úžasným zážitkom a dalo mi to kopec skúseností. Odchod a život v inej krajine Vám otvorí myseľ a pomôže Vám, zvlášť tento rok je ideálnym období na zoznámenie sa s novými ľuďmi, ktorí sa bez mihnutia oka stanú Vašou rodinou. 

Ako prebiehalo Tvoje štúdium na univerzite?

Keďže pandemická situácia neumožňovala prezenčnú výučbu, všetky prednášky ako aj cvičenia prebiehali vo forme online kurzov a výučby. Trochu ma mrzí, že som si nevyskúšala život na univerzite. Avšak pokiaľ ide o moje štúdium, bolo to veľmi prínosné. Počas celého obdobia mi pomáhal môj projektový vedúci a dostala som tiež príležitosť pracovať v laboratóriu Neskten v spolupráci s TUKE. 

Ako sa Ti páčilo mesto Košice?

Košice nie sú naozaj veľkým mestom, majú približne 200 000 obyvateľov, ale aj napriek ich veľkosti patria k mestám s pestrou paletou možností študentského života. Mnoho Španielov prichádza do tohto mesta študovať lekársku fakultu kvôli nízkym cenám a dobrej povesti. Staré mesto je oveľa menšie ako Bratislava, ale nachádza sa tu krásna a zároveň najväčšia gotická katedrála v krajine. Hlavná ulica je plná barov a hoci boli zatvorené, mali sme možnosť vyskúšať nejaké tradičné jedlá za super ceny. Taktiež sme vyskúšali aj nápoje, predovšetkým pivo za super cenu.  Ďalšia vec, ktorá ma na Slovensku prekvapila, boli vlaky pre študentov zadarmo. Vďaka tomu sme mohli cestovať po celej krajine a navštíviť úžasné miesta.

Čo sa Ti na Slovensku najviac páčilo a máš nejaký zaujímavý zážitok zo Slovenska?

Ak by som si mala vybrať, bol by to Bojnicky zámok a bezpochyby Vysoké Tatry.  V prípade Vysokých Tatier je potrebné vstať pomerne skoro, aby ste sa vyhli tomu, čo sa stalo nám. V období keď ešte v Tatrách bola zima sme sa rozhodli ísť na 20 km túru, ktorú sme mali zvládnuť za 7 hodín. Pravdou je, že sme mali dobré tempo avšak prekvapilo nás ešte studené, zimné počasie v Tatrách, kedy sa stmieva ešte stále skôr, okolo 15:00. Ďalším faktorom bol ľad a sneh, ktorí sa stali našimi nepriateľmi. Keď sme dosiahli jeden z vrcholov 2429 m, cestou naspäť sme sa chceli zastaviť na druhý vrchol. No  prekvapil nás sneh a tma, v snahe dostať sa čo najskôr späť sme zrýchlili krok. Keď už sme si mysleli, že to nemôže byť horšie chodník začal mrznúť a so svetlom našich bateriek to vyzeralo ako keby to bola diamantová cesta, Aby to nestačilo, moja kamarátka si podvrtla členok. Spev bol náš jediný prostriedok nielen na radosť a smiech, ale aj ako prostriedok ako sa vyhnúť medveďom, o ktorých nám hovorili. Nakoniec sme dorazili na stanicu a išli späť do Košíc. Naši priatelia z internátu boli radi a šťastní, že sme sa vrátili viac menej celí a zdraví. 

Ak by si mala porovnať Španielsko a Slovensko, v čom sa odlišujú?

Španielsko je celkom iné ako Slovensko. Jedlo, počasie, ale aj kultúra. Tu je zima dosť tvrdá, takže odporúčam študentom z teplejších krajín, noste teplé oblečenie . Denné hodiny boli jedným z veľkých rozdielov, na ktoré som si musela zvyknúť. Boli dni keď sa stmievalo už od 15:00, takže popoludňajšie plány boli už v noci. Taktiež stravovanie v Španielsku a na Slovensku je odlišné, často sme obedovali až v noci. 

Čo by si odkázala študentom, ktorí rozmýšľajú nad štúdiom v zahraničí?

Vrelo odporúčam Erasmus program a štúdium v zahraničí, ako aj Košice pre zahraničných študentov a som rada, že som využila túto šancu a mala možnosť spoznať super ľudí, kultúru a krajinu. Určite zmena klímy, krajiny a univerzity Vám otvorí nové obzory a pomôže pri Vašom ďalšom rozvoji. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *