8 tipov ako sa počas skúškového obdobia nezblázniť

Začalo sa obdobie, ktoré je pre každého študenta na vysokej škole najväčším strašiakom – skúškové obdobie. Niektorí ho možno zvládajú ľavou zadnou, avšak určite sa aj medzi vami nájdu tí, ktorí sa poriadne potrápia a nie raz sa pristihnú pri tom, ako robia všetko, len sa nepripravujú na záverečné testy. My sa vám pokúsime pomôcť a prinášame 8 tipov, vďaka ktorým sa počas tohto hektického obdobia nezbláznite.  

1. Zisti, aký štýl učenia ti vyhovuje   

Určite nám dáš za pravdu, že každému pri učení vyhovuje niečo iné. Je to kvôli tomu, že každý z nás prijíma informácie iným vnemom, ktorý u neho prevláda. A práve to potrebuješ ako prvé zistiť.

  • Tí, ktorým sa najlepšie učí, keď majú pred sebou obrázky, nákresy, fotky či diagramy, majú dominantnú vizuálnu pamäť,
  • Auditívny alebo sluchový štýl máme vtedy, keď nám pri učení pomáha hudba či iné nahrávky,
  • Ďalším typom je kinestetický alebo pohybový štýl, pri ktorom sa nám najlepšie učí, keď si učivo jednoducho chytíme do ruky, alebo vykonávame nejaký pohyb.

Keď zistíš, ktorý štýl učenia je pre teba dominantný, budeš vedieť oveľa lepšie kedy, kde a ako sa učiť, aby si zbytočne nestrácal čas.

2. Stanov si realistické ciele

Nepreháňaj to. Je pravda, že by sme na seba mali byť prísni, avšak niekedy to jednoducho nemá zmysel. Ak si stanovíš až príliš vysoké ciele, je dosť možné, že množstvo práce ťa poriadne demotivuje a učenie sa stane ešte náročnejšie. A mysli na to, že ciele musia byť konkrétne, merateľné, dosiahnuteľné a hlavne časovo zvládnuteľné.

3. Rozdeľ si prípravu na testy na dlhšie časové obdobie

Ak sa budeš snažiť naučiť všetko a čo najrýchlejšie, je veľká pravdepodobnosť, že sa ti to nepodarí. A práve vtedy je dobrý nápad skúsiť niečo iné a menej stresujúce. Otvor si kalendár a jednoducho si do neho zaznač, v ktorý deň sa budeš učiť koľko strán z učebných materiálov. Tvoj časový harmonogram sa stane prehľadnejší a v konečnom dôsledku budeš mať viac času na seba či priateľov.

4. Všetkého veľa škodí

A to platí aj o čase, ktorý učením stráviš. Mysli na to, že aj mozog si potrebuje oddýchnuť. Keď sa pôjdeš učiť, začni s tými najťažšími vecami a nenechávaj si ich na koniec. Hodinový blok učenia si rozdeľ na dve polovice a pokojne si medzi nimi dopraj 5 až 10-minútovú prestávku, počas ktorej sa pôjdeš napríklad vyvetrať na čerstvý vzduch.

5. Zabudni na sociálne siete

Určite si sa aj ty prichytil pri tom, že z učenia bol zrazu celodenný maratón videí na YouTube či nezmyselné scrollovanie na sociálnych sieťach. Ak je to možné, odlož telefón a laptop. Zbytočne ťa budú rozptyľovať. Najideálnejšie by bolo, ak by si ich dal napríklad rodičom a dohodol sa s nimi, že ti ho vrátia až keď splníš tvoj cieľ. Bude to možno bolieť, ale bude to stáť za to.

6. Dopraj si dostatok spánku a odpočinku

Keď si unavený, nikdy sa nebudeš vedieť učiť efektívne. Ak ti dá telo jasne najavo, že potrebuje trochu oddychu, určite ho radšej poslúchni a choď si ľahnúť skôr ako zvyčajne. Dobrý spánok ti zabezpečí, že budeš učivu rozumieť lepšie a dokážeš si veci rýchlejšie zapamätať.

7. Neboj sa požiadať priateľov o pomoc

Ak je toho na teba veľa a učivu nerozumieš, niekedy je rozumnejšie obrátiť sa na našich kamarátov, ktorí by nám vedeli nezmyselné poučky vysvetliť. Skús to. Ani učenie v skupine nie je zlý nápad.

8. Vytváraj si mnemotechnické pomôcky

Sú naozaj zázračné. Ak máš problém niečo si zapamätať, skús si vytvoriť nejakú asociáciu. Nezmyselnosti si pamätáme zvyčajne oveľa rýchlejšie a dlhšie ako slová, ktoré nám nedávajú zmysel. Zapoj čierny humor, fóriky, niečo čo máš rád, niečo neobvyklé a kontrastné alebo pokojne aj vulgárne. Ale hlavne to nepíš do testu!

Veríme, že sme vám priniesli pár efektívnych tipov, ako sa počas skúškového obdobia nezblázniť. Aj napriek tomu, že u každého funguje niečo iné, sú zásady, ktoré jednoducho treba dodržiavať, a potom sa nám bude dýchať lepšie. Myslite na to, že ak sa naučíte dodržiavať určitú rutinu pri učení, doprajete si ten najlepší darček – schopnosť učiť sa rýchlo a efektívne.

Zdroj: How to Create a Study Schedule for Your Final Exams
11 Good Study Habits to Better Understand Your Lessons

Autor: Matúš Zelený

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *